Výpověď dohodou – mýty a fakta

7.3.2018

Zaměstnankyně je vyhozena zaměstnavatelem.

V tomto článku rozkryjeme některé mýty a fakta ohledně tzv. výpovědi dohodou. Dozvíte se, co se vlastně pod tímto pojmem skrývá, na co si dát při jejím podpisu pozor a jaká jsou Vaše práva.

Co je vlastně výpověď dohodou?

Byť je „výpověď dohodou“ v České republice velmi oblíbena, jedná se o termín, který z pohledu pracovního práva neexistuje. Pracovní poměr lze ukončit budˇ výpovědí anebo dohodou. Ona slavná „výpověď dohodou“ je z pohledu práva jednoduše dohodou o rozvázání pracovního poměru (v článku ji budeme nazývaz jednoduše dohodou).

Mezi českými zaměstnavateli je pak oblíbeným sportem v dohodách neuvádět důvod rozvázání pracovního poměru a zaměstnancům nepřiznat právo na odstupné. Proč je tento postup protiprávní si řekneme níže.

Dohoda a odstupné

Pro odstupné v případě dohody platí stejná pravidla jako pro výpověď ze strany zaměstnavatele (odstupným jsme se zabývali v tomto článku). Pokud jsou tedy skutečným důvodem, proč s Vámi zaměstnavatel uzavřel dohodu, tzv. organizační změny (nadbytečnost zaměstnance), máte právo na odstupné v plné výši, a to bez ohledu na to, zda je v dohodě uveden důvod k rozvázání pracovního poměru.

Samotný důvod k rozvázání pracovního poměru pak v dohodě být uveden nemusí, ale máte právo jeho uvedení požadovat, což i doporučujeme.

Příklad

Se zaměstnavatelem podepíšete tzv. výpověď dohodou, ve které nebude uveden důvod rozvázání pracovního poměru, nebo bude v dohodě uvedený důvod zástupný. Aby toho nebylo málo, zaměstnavatel Vám současně odmítne poskytnout odstupné a bude tvrdit, že na něj nemáte právo. Nicméně víte, že pravým důvodem výpovědi jsou organizační změny, kdy zaměstnavatel ruší Vaše oddělení.

Ve výše uvedeném případě Vám tak nárok na odstupné vznikl a není rozhodující, že organizační důvody nejsou v dohodě zmíněny. Následně stačí zaměstnavateli sdělit, že na odstupném trváte a pokud Vám jej i přesto odmítne poskytnout, s klidem se obraťte na nás a my pro Vás odstupné ze zaměstnavatele dostaneme.

Pomoc odborníka

Pokud potřebujete vědět, zda máte nárok na odstupné, nebo řešíte jakýkoli jiný problém s „výpovědí dohodou“, využijte naši službu Pracovní právo (služba Dostal/a jsem výpověď). Pomůžeme Vám hájit Vaše práva.

Pracovní právo

Popis služby :
  • Můžete zvolit jednu z následujících služeb:
  • Chci dát výpověď - zajistíme, aby Vaše výpověď proběhla v pořádku.
  • Dostal/a jsem výpověď - zkontrolujeme platnost rozvázání pracovního poměru.
  • Chci propustit zaměstnance - zajistíme, aby výpověď zaměstnanci proběhla v souladu s českým právním řádem.
  • Chci připravit pracovní smlouvu - připravíme vzorovou pracovní smlouvu pro Vaše zaměstnance.
  • Probereme s Vámi nejlepší postup ve formě konzultace v délce 30 minut.

cena

od 1.090 Kč